דף הבית תכנים נגישים לאנשים עם מוגבלויות

תכנים נגישים לאנשים עם מוגבלויות

אתרים שונים ובהם מוזיאונים, אתרי מורשת,  מרכזי מבקרים ואתרי מורשת -נדרשים כבר היום ובעתיד הקרוב למצוא פתרונות שיתנו מענה להנגשת התכנים במוזיאון או באתר-  למבקרים עם מוגבלויות שונות .

הפתרונות הקיימים כיום שונים ומגוונים. חלקם עושים שימוש בטכנולוגיות שקימות כבר זמן רב וחלקם מבוססים על טכנולוגיות חדישות ביותר .

עם זאת, יש לשים לב כי אין די בפתרון טכנולוגי.

בצד מציאת פלטפורמה שתסייע בהעברת התוכן, יש צורך ביצירת תכנים נגישים המותאמים לסוגי המוגבלות השונים.

הפקת תכנים נגישים דורשת מיומנות וניסיון מקצועי שלוקח בחשבון את כלל  דרישות הפרויקט  הספציפי, ואת תנאי הסביבה.

בנוסף יש כמובן צורך להביא בחשבון את התכנים הרלוונטיים לפרויקט ההנגשה

לאחר בחירת התכנים יש לשקול מהן הדרכים הנכונות לעיבוד התוכן ולהעברתו לקהל היעד, תוך כדי התאמתו לקהל היעד הרלוונטי להנגשת התכנים  וכן התאמת התכנים הנגישים באופן מיטבי לקהל היעד של ההנגשה .

 

הפקת תכנים נגישים  לאנשים  עם מוגבלויות

הפקת תכנים נגישים לאנשים עם מוגבלויות - כוללת סדרת פעולות שמטרתן יצירת תוכן נגיש או הפקת תכנים, תוך כדי עיבוד והתאמה מיטבית של התכנים, באופן שיאפשר את צריכת תכנים אלה על ידי ציבור אנשים עם מוגבלויות.

התאמת תכנים והנגשתם מחייבת, בחירת תכנים מתאימים, בחינתם, ויצירת התאמות ספציפיות לכל אחת מהמוגבלויות. כל מוגבלות מחייבת סדרה של כללים והתאמות ספציפיות שיש להקפיד עליהם. זאת למרות שבחלק מהמקרים, אותו פתרון או התאמה יכולים לשרת אנשים עם מוגבלויות שונות.

בחירת התכנים ובחינת הדרכים או הטכניקות הנכונות להנגשתם ולהתאמתם לאנשים עם מוגבלויות שונות צריכה להתבצע בעבודה משותפת של אוצר התערוכה, אחראי התכנים, מנהל ההדרכה, ביחד עם הצוות האחראי לביצוע ההנגשה, שביכולתו להציע את הדרכים להנגשת התכנים, להפיק את אותם תכנים וללוות את התהליך עד השלמתו.

יש לזכור כי הנגשת התכנים עונה על צרכים שהגדירו תקנות נגישות השירות.

כמו כן כדאי לשים לב כי במקביל להנגשת התכנים, נדרש תהליך של בחירת הפלטפורמות הטכניות המתאימות, לפי צרכי המקום וקהל המבקרים המיועד.  

תהליך הנגשת התכנים יכלול גם בחירת אמצעים כגון אמצעי מדיה המתאימים להעברת התכנים באופן הנגיש ביותר והמותאם לפרויקט.  במקביל ובאופן משולב, יש ליצור או להתאים את אותם תכנים באופן שיאפשר את צריכת אותם תכנים על ידי מבקרים עם מוגבלויות. כשלכל מבקר תוכן מותאם ומונגש למוגבלות שלו.

מודל זה יאפשר יצירת תכנים והתאמתם על פי תקנות נגישות השירות, על מנת להנגיש את מירב התכנים המוצעים לקהל הרחב ולאפשר את הנגשתם למבקרים עם מוגבלויות שונות.